Grafika komputerowa – tematy prac projektowych,

studia dzienne, semestr lato 2004.

 

Opiekun prac: dr inż. Sławomir Samolej

 

Uwagi:

§         Zadania projektowe podzielono na dwie grupy: teoretyczno-praktycznepraktyczne. Zagadnienia teoretyczno-praktyczne polegają na opracowaniu teoretycznym wskazanej tematyki w postaci opisu oraz, jeśli jest to wymagane, na uzupełnienie opisu o fragmenty oprogramowania, filmy, odnośniki, które ilustrują omawiany temat. Zagadnienia praktyczne w pierwszej kolejności wymagają stworzenia własnego oprogramowania zgodnie z postawionymi założeniami. Opracowanie do takiego projektu powinno zawierać przede wszystkim metodologię realizacji postawionego projektu.

§         Ukończony projekt powinien składać się z opracowania pisemnego, stworzonego oprogramowania oraz prezentacji zadania projektowego (folie lub plansze Power Point). Ocena z projektu otrzymywana będzie na podstawie prezentacji projektu na ostatnich zajęciach laboratoryjnych.

§         Dopuszcza się możliwość realizacji zadania projektowego zaproponowanego przez studenta o ile uzyska zgodę prowadzącego zajęcia.

 

Projekty teoretyczno-praktyczne:

 

1.      Szablon do tworzenia wydajnych interaktywnych trójwymiarowych aplikacji OpenGL

Należy opracować i opisać szablon aplikacji Win32 – OpenGL, który szczególnie nadaje się do tworzenia interaktywnych aplikacji 3D. Cel pracy projektowej może zostać zrealizowany na podstawie materiałów umieszczonych na stronie:

http://nehe.gamedev.net/

2.      Kontrolka ActiveX - OpenGL

Technologia ActiveX umożliwia włączanie komponentów programowych w strony WWW. Celem zadania projektowego jest opracowanie zasad tworzenia kontrolek ActiveX, w których będzie można umieszczać animacje OpenGL. Informacje do realizacji projektu można znaleźć na stronach:

http://www.codeproject.com/opengl/

http://msdn.microsoft.com/

3.      Standard Java3D – potencjalne możliwości zastosowania

Standard Java3D jest rozszerzeniem Javy służącym do tworzenia grafiki 3D. Celem projektu jest przygotowanie opracowania wprowadzającego do zasad tworzenia grafiki 3D z zastosowaniem wymienionego standardu. Podstawowe informacje dotyczące standardu Java3D dostępne są na stronie:

http://www.java3d.org/

4.      Teksturowanie – materiały pomocnicze do laboratorium grafiki komputerowej

Celem projektu jest przygotowanie wprowadzenia do laboratorium na temat współczesnych technik teksturowania. Zagadnienia teksturowania wraz z przykładami omówione są między innymi na stronie:

http://nehe.gamedev.net/

5.      Biblioteka GLUT – potencjalne możliwości zastosowania

Biblioteka GLUT jest składową standardu OpenGL od wersji 1.1. Celem zadania projektowego jest przygotowanie opracowania prezentującego możliwość zastosowania funkcji składowych GLUT do tworzenia animacji OpenGL. Specyfikacja biblioteki GLUT znajduje się na stronach:

http://www.opengl.org/

 

 

Projekty praktyczne:

 

1.      Engine dla gry przygodowej

Celem projektu jest opracowanie engine’u zawierającego: postać bohatera gry, która może poruszać się po labiryncie pomieszczeń, oraz mogąca otwierać drzwi, zaglądać do skrzyń, szaf. Opcjonalnie można zdefiniować dodatkowe postaci, z którymi można „porozmawiać” oraz wymienić artefakty.

2.      Engine dla gry strategicznej

Celem projektu jest opracowanie engine’u typowego dla większości gier RTS. Umożliwiać powinien sytuowanie budynków na mapie (zamek, kuźnia, koszary, farmy itp.), oraz umieszczać i poruszać jednostki (żołnieże/robotnicy) po mapie.

3.      Gra „lądownik”

Celem projektu jest opracowanie gry 3D, w której dysponując ciągiem trzech rakiet pomocniczych i ustalonym zapasem paliwa oraz ustalając siłę grawitacji należy wylądować lądownikiem na powierzchni planety.

4.      Gra edukacyjna 3D „wirtualne środowisko...”

Celem projektu jest przygotowanie edukacyjnej gry 3D, w której gracz zwiedza pewne środowisko przyrodnicze (np. jezioro, ocean, góry, pustynię itp.) i poznaje żyjące w nim zwierzęta i rośliny. Przykładowa, profesjonalna aplikacja tego typu opowiadająca o świecie dinozaurów dostępna jest tutaj (21MB).

5.      Gra „wirtualne klocki”

Celem projektu jest stworzenie gry, w której przy pomocy modeli kloców (np. LEGO lub zwyczajnych drewnianych) można zbudować jakąś trójwymiarową budowlę.

6.      Benchmark

Celem projektu jest opracowanie benchmarku sprawdzającego, jakie rozszerzenia OpenGL są dostępne w danym systemie mikrokomputerowym i jaka jest wydajność systemu przy próbie włączenia w aplikacji danych rozszerzeń. Analiza powinna następować w czasie wykonywania dema, w którym stosuje się rozszerzenia.